100 yo 100 cm lorne bay lorne bay
Awatar użytkownika
about
Oh won't you come with me where the ocean meets the sky
And as the clouds roll by we'll sing the song of the sea
Christmas Day the Aussie way,

by the barbecue
boże narodzenie w środku lata
:palm_tree: :palm_tree: :palm_tree:
Wraz z początkiem grudnia w Australii rozpoczyna się lato, a więc i okres wakacji. Do nadmorskich miasteczek przybywają turyści, wysokie temperatury (przekraczające 30 stopni) zmuszają do wylegiwania się na plaży, a przy tym wszystkim grane przez ulicznych grajków kolędy przypominają, że nadciągają upragnione święta Bożego Narodzenia! Jak wyglądają obchody tych szczególnych dni, gdy z nieba leje się żar, a wszyscy myślą tylko o swoich wakacyjnych destynacjach?
:spider:

Po pierwsze, zapomnieć należy o prawdziwych choinkach - większość Australijczyków, nie bez powodu, decyduje się na zakup sztucznych świątecznych drzewek. Powodem ku temu są wspomniane wysokie temperatury, przez które choinki są w stanie wytrzymać zaledwie kilka dni, a także... pająki, które uznają ich gałęzie za idealne miejsce na nowy dom. Jeśli zdecydujesz się więc na prawdziwe drzewko pamiętaj, że święta spędzisz w towarzystwie tych wyjątkowych stworów!

:christmas_tree:

Świętowanie rozpoczyna się naturalnie 1 grudnia, kiedy to każdy nie tylko przystraja świąteczną choinkę, ale i dekoruje swój dom. W miasteczku otwarty zostaje jarmark, na którym najłatwiej jest zakupić odpowiednie prezenty. To właśnie tam można też skosztować tradycyjnych potraw z innych krajów, a niektórzy, mimo upału, decydują się nawet na skosztowanie kojarzonej ze świętami gorącej czekolady. Większość stawia jednak na świeże owoce i zimne drinki, delektując się ich smakiem w cieniu drzew.

:beach_umbrella:

Najważniejszy dzień świąt to 25 grudnia - właśnie wtedy rodziny spotykają się na wyjątkowym lunchu, spędzanym albo we własnym ogrodzie lub na plaży, decydując się na świąteczne grillowanie. Najczęstszymi przysmakami są owoce morza, a także różnego rodzaju desery, a przede wszystkim Pavlova.

:santa:

Święty Mikołaj, choć przez wiele firm przedstawiany jest w tradycyjny sposób - przyodziany w gruby płaszcz, szalik i rękawiczki, do australijskich miast przybywa w nieco inny sposób. Jako surfer, w którego zaprzęgu znajdują się najpierw delfiny, a potem, na lądzie - kangury.

:snowflake:

Australijczycy święta Bożego Narodzenia obchodzą jednak dwa razy do roku. By lepiej odczuć ich klimat, decydują się na nie także w lipcu, kiedy w kraju panuje zima. Dzięki chłodnym temperaturom można wówczas kosztować gorących przysmaków, wybrać się na specjalne stanowiska ze sztucznym śniegiem, a także dać się porwać szaleństwu na lodowiskach.
mów mi: lorne bay
zaradny kameleon